Gilotyny do cięcia papieru

Gilotyny do cięcia papieru

Gilotyny to narzędzia, które są niezbędne w przypadku konieczności cięcia większych plików papieru. Ich budowa jest niezwykle prosta - w większości przypadków składają się z podstawy wyposażonej w nóż/ noże oraz dźwigni, która jest z nimi połączona. To właśnie ona wprawiana w ruch odpowiada za ciecie. Stosowanie gilotyny jest naprawdę bardzo proste, a przy tym wygodne. Jest to niezawodne urządzenie w biurach, choć jego zastosowanie jest tak naprawdę znacznie szersze.

Czym jest gilotyna?

Gilotyna do cięcia papieru jest sprzętem pozwalającym na precyzyjne cięcie dokumentów czy blankietów o wysokiej gramaturze. Choć to urządzenie solidne jego obsługa nie jest skomplikowana.

Na rynku znaleźć można wiele gilotyn do papieru, które sprawdza się nie tylko w użytku biurowym, ale i domowym.

Decydując się na jej zakup, należy mieć na uwadzę przede wszystkim parametry urządzenia. Istotne znaczenie ma między innymi długość cięcia, czyli parametr definiujący maksymalną wielkość ciętego papieru.

W wyborze gilotyny do cięcia papieru istotne znacznie ma także to, jaka ilość kartek może zostać przecięta jednorazowo. Dzięki temu można stwierdzić, jak duży plik papieru będzie można pociąć za jednym razem.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Ważny jest też docisk - papier przed rozpoczęciem precyzyjnego cięcia musi być dobrze dociśnięty do powierzchni. Najbardziej funkcjonalne urządzenie mają docisk ręczny (dźwigowy).

Ważne jest również sprawdzenie z czego wykonane są ostrza gilotyny – produkowane w różnych stopach metali mogą mieć różną trwałość.

Skąd się wzięły gilotyny do cięcia papieru?

Wynalazca gilotyny do papieru był Guillaume Massicot, który swój patent zarejestrował w 1844 roku. Warto jednak wiedzieć, że od momentu rejestracji do wejścia urządzenia do powszechnego użytku minęło sporo czasu, gilotyny zaczęto używać dopiero w latach 30. XIX wieku.

W czasach dynamicznego rozwoju przemysłu zmieniły się także gilotyny. Dzięki innowacjom przeprowadzanym przez postacie, takie jak Fomm i Krause z Niemiec, Furnival z Anglii czy Oswe i Seyboll ze Stanów Zjednoczonych powstała gilotyna do cięcia papieru, która używana jest do dziś.

Jak działa gilotyna?

Zarówno budowa, jak i działanie gilotyny do papieru nie są specjalnie skomplikowane, a zdecydowana większość urządzeń działa dokładnie według takich samych zasad.

Najważniejsze jest właściwe ustawienie gilotyny, podniesienie ostrza i odpowiednie ułożenie papieru. Kartki muszą być ułożone zawsze równolegle do wyskalowanego ogranicznika bocznego. Osoba obsługująca gilotynę musi uważnie obserwować wskaźnik znajdujący się na powierzchni cięcia, aby wykonać je z precyzyjną dokładnością co do milimetra. Cięcie kontynuowane jest przez opuszczenie dźwigni. To jaki nacisk wywiera na papier, wpływa na jakość cięcia. Gilotyna jest prosta w obsłudze, a zapewnia znacznie precyzyjniejsze cięcie niż nożyczki.

Jeżeli szukacie Państwo użytecznej gilotyny, w dobrej, konkurencyjnej cenie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Posiadamy spory wybór produktów, które w łatwy sposób dopasujecie do swoich potrzeb. Urządzenia dopasowane są do cięcia papieru w formacie A3 oraz A4. W wykorzystaniu hobbystycznym świetnie sprawdzą się gilotyny Dahle, natomiast z biurowych warunkach niezawodne będą urządzenia Fellowes Fusion (maksymalnie 10 arkuszy w jednym cięciu) czy Fellowes Astro (maksymalnie 50 arkuszy w jednym cięciu).

Aktywne filtry

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło